Szkoła Mobilna

Szkoła Mobilna

 

szkola-ruchoma-na-praskim-podworku

 

Od maja 2006r. prowadzimy projekt SZKOŁY MOBILNEJ, nazywanej też Szkołą Ruchomą. Jest to specjalnie zaprojektowane do pracy na ulicy narzędzie edukacyjne, skonstruowane z tablic szkolnych, skomponowanych w formie wielkiego pudła umieszczonego na kółkach, co umożliwia dość swobodne i sprawne przemieszczanie się. Dlatego taka „szkoła” dotrzeć może do wszelkich zakamarków miasta: na podwórka kamienic, skwerków, parków, boisk, czyli wszędzie tam, gdzie zbierają się dzieci. Jej tablice rozsuwają się teleskopowo na długość kilku metrów. Można po nich mazać kredą jak po zwykłych szkolnych tablicach. Można, ponadto, przytwierdzać do nich ponad 300 wymiennych, kolorowych paneli edukacyjnych, na których znajdują się gry i zabawy z zakresu: higieny, podstawowej wiedzy szkolnej, praw dziecka, profilaktyki uzależnień, zdrowego żywienia etc. Zadania opracowane są w specjalny sposób, aby dzieci mogły (nawet nieświadomie,  poprzez zabawę) zdobywać podstawowe informacje, których im często brakuje i ćwiczyć swoje umiejętności oraz wzmacniać swoją samoocenę. Panele można wymieniać stosownie do wieku i potrzeb dzieci, które na ulicach i podwórkach odwiedza Szkoła. Projekt realizowany jest w sezonie ciepłym, tzn. od kwietnia do początków października. Z zasady w każdym jednym dniu tygodnia Szkoła cyklicznie odwiedza jedno wybrane podwórko. Szkółka w GPAS funkcjonuje w oparciu o zazwyczaj zatrudnionego koordynatora, który  korzysta ze wsparcia wolontariuszy.

Jeśli masz pomiędzy 20-40 lat i dysponujesz choć jednym, stałym, wolnym popołudniem i chciał/a/byś wesprzeć nas wolontariacko przy projekcie Szkoły Ruchomej, skontaktuj się z nami, gwarantujemy niezapomnianą przygodę i świetną, pożyteczną zabawę.

Szkoły Ruchome działają już w Ameryce Południowej, Afryce i Azji. Poza Belgią (skąd ten niesamowity wynalazek pochodzi) GPAS  był pierwszą europejską organizacją, która pozyskała to narzędzie do swojej  pracy ulicznej. Obecnie, poza warszawską Pragą Szkoły Ruchome w Polsce używane są też w dzielnicy Bobrek w Bytomiu oraz Nowej Hucie w Krakowie.

Szerzej o Szkole Ruchomej  i belgijskiej organizacji która je tworzy i wysyła w rożne części świata dowiecie się z ich strony :

http://www.mobileschool.org/en

 

dsc0270920120705832 p1010013

p1010964