Cow Parade

  • GPAS PRAGA

Wiosną 2005r. zaproponowaliśmy jednej z grupek naszych dzieciaków udział w imprezie Cow Parade (www.cowparade.com). Akcja polega na malowaniu przez artystów plastikowych, naturalnej wielkości atrap krów, które potem prezentowane są w przestrzeni publicznej centrum miasta, w którym impreza się odbywa. Cow Parade realizowana jest cyklicznie, za każdym razem w innym mieście na świecie. My postaraliśmy się, aby nasze dzieciaki mogły zaprojektować i pomalować 2 takie krowy. Po selekcji stworzonych projektów, dzieciaki – z pomocą artystki Sylwii Narbutt-  stworzyli krowę „Policyjna” ( eksponowana podczas Parady na pl. Trzech Krzyży w Warszawie), oraz „Prażankę” ( eksponowana była przy Barbakanie na warszawskiej Starówce).Urzędowi Miasta (który był  sponsorem krów naszych podopiecznych), projekty naszych dzieci spodobały się tak bardzo, że postanowili powierzyć do pomalowania kilka innych krów dzieciom z  różnych warszawskich ognisk i domów kultury.

Akcja Cow Parade, poza samą warstwą artystyczną, jest przedsięwzięciem charytatywnym. Wszystkie krowy są po Paradzie licytowane, a zdobyte w ten sposób środki zasilają fundusz społeczny. Pomalowane przez nasze dzieciaki krowy sprzedały się niemal równie dobrze jak krowy znanych i cenionych polskich artystów.

Oto link do fotografii wszystkich krów biorących udział w warszawskiej Paradzie : http://www.cowparade.com/WorldwideGallery.php?city=27

krowa-pol krowa-praz scan0012